Czy rolety zewnętrzne to dobre rozwiązanie antywłamaniowe?

rolety antywłamaniowe

Rolety zewnętrzne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach. Wiele osób powtarza mit, jakoby wszystkie rolety zewnętrzne miały właściwości antywłamaniowe. To jednak nie jest prawdą. Czym różnią się zwykłe rolety od antywłamaniowych?

Rolety zwykłe a antywłamaniowe

Zwykłe rolety być może odstraszą okazjonalnych złodziejaszków, jednak nie mają solidnych zabezpieczeń antywłamaniowych. Rolety antywłamaniowe są odporne na uderzenia, a do tego mają odpowiednią konstrukcję, zgodną z obowiązującymi dla takich rolet normami. Na przykład w roletach zewnętrznych antywłamaniowych prowadnice i listwy dolne muszą być wzmocnione tak, aby nie dało się ich odgiąć. Często mają one wbudowane też specjalne mechanizmy, które uniemożliwiają ręczne podniesienie rolety od dołu. Jeśli więc chcemy, aby nasze rolety służyły głównie do ochrony domu, musimy znaleźć produkt o funkcjach antywłamaniowych.

Funkcje zwykłych rolet

Zadaniem zwykłych rolet jest zadbanie o to, by przebywanie w domu było bardziej komfortowe. Nie wpuszczają one do domu promieni słońca, które utrudniają często pracę przy monitorze oraz oglądanie telewizji. Rolety zapewniają w domu przyjemną temperaturę podczas największych upałów, a niektóre z nich w zimie bardzo skutecznie zapobiegają uciekaniu z domu ciepła. Ich montaż przekłada się więc na znaczne oszczędności za energię, za użytkowanie klimatyzacji czy dogrzewanie domu. Rolety zewnętrzne mogą też pełnić funkcję szczelnych moskitier, które chronią dom przed insektami. Rolety osłaniają też okna przed szkodliwymi dla nich warunkami atmosferycznymi, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku okien drewnianych. Co ważne, rolety zewnętrze znacząco wyciszają też wnętrze domu. Okazują się więc niezastąpione w przypadku domów znajdujących się przy ruchliwych ulicach, szkołach, przedszkolach, klubach itp. Kolejna ich zaletą jest to, że zapewniają domownikom dyskrecję i w każdej chwili mogą się oni odciąć od ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przypadkowych przechodniów.