Czym osłaniać okna, aby chronić się przed owadami?

moskitiera

Najlepszym sposobem na uciążliwe owady jest montaż moskitier okiennych. Dzięki nim unikniemy stosowania w domu szkodliwej chemii w postaci preparatów w sprayu oraz elektrycznych urządzeń odstraszających np. komary. Trwałe moskitiery okienne z włókna szklanego nie wpływają na estetykę elewacji budynku oraz nie utrudniają dopływu światła słonecznego. Wyjaśniamy, dlaczego warto zamontować moskitiery okienne.

Co to jest moskitiera okienna?

Moskitiera okienna to drobna siatka na ramce, którą montuje się do ramy okiennej. Starsze typy moskitier, które możemy nadal kupić w sklepach, wykonywane są z cienkiej tkaniny. Dostępne są m.in. w wersji do samodzielnego docięcia i montażu na ramie okiennej za pomocą taśmy dwustronnej lub specjalnego rzepu. Nie jest to najlepszy wybór, bo tego typu produkty szybko ulegają zniszczeniu i sprawiają wiele problemów, np. odklejają się pod wpływem wilgoci.

Nowoczesne moskitiery okienne, które zostały wykonane z włókna szklanego, zapewniają doskonałą ochronę przed owadami. Możemy zamówić je na wymiar, dzięki czemu będą idealnie dopasowane nawet do niestandardowych wymiarów okien. Moskitiery z włókna szklanego zapewniają dopływ naturalnego światła do wnętrza pomieszczeń oraz są odporne na uszkodzenia, więc prawidłowo użytkowane bezproblemowo posłużą nie tylko przez jeden sezon letni. Na rynku dostępne są nie tylko proste moskitiery ramkowe, ale także moskitiery rolowane, które można zwinąć i „ukryć” w specjalnej kasecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu moskitiera na dłużej zachowuje nienaganny wygląd, bo nie jest narażona na zabrudzenia, kiedy z niej nie korzystamy.

Dlaczego warto zamontować moskitiery okienne?

Dzięki moskitierom uciążliwe owady nie dostają się do pomieszczeń przez otwarte okna, więc możemy spokojnie cieszyć się świeżym powietrzem. Na rynku dostępne są także moskitiery przeznaczone do montażu w otworach drzwiowych, dzięki czemu możemy kompleksowo chronić swoją prywatną przestrzeń przed muchami, komarami i innymi owadami, nie tylko latającymi. Rozwiązanie to sprawdzi się także jako ochrona przed dostającymi się do wnętrza domów pająkami i innymi owadami biegającymi.

Jak dbać o moskitiery?

Montowane po zewnętrznej stronie okna moskitiery ulegają zabrudzeniu. Osadza się na nich kurz, pyłki roślin oraz inne zanieczyszczenia, dlatego musimy pamiętać o tym, aby poddawać je okresowemu czyszczeniu. Najlepiej jesienią zdjąć moskitierę i umyć ją letnią wodą z dodatkiem mydła. Do czyszczenia moskitiery należy używać miękkiej szmatki oraz środków czyszczących, które nie zniszczą włókna szklanego. Umytą moskitierę wystarczy spłukać pod bieżącą wodą np. w wannie lub w brodziku. Zalecane jest osuszenie moskitiery za pomocą miękkiego ręcznika lub innej, chłonnej tkaniny. Tak odświeżoną moskitierę możemy ponownie zamontować wiosną.