Estetyka rolet. Jak dobrać odpowiedni kolor?

rolety

Rolety pełnią w mieszkaniach i domach nie tylko funkcję ochronną, ale także dekoracyjną. Zastanawiacie się, jaki kolor rolet dobrać, tak aby najlepiej spełniały swoje zadanie, a przy tym doskonale wyglądały? Sprawdźcie ten artykuł!

Ciepłe i zimne barwy

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na odcienie barw, jakie panują we wnętrzu. Kolory dzielą się na te chłodne i ciepłe. Aby zachować spójność i harmonię w pomieszczeniu, należy łączyć ze sobą dodatki z jednej grupy.

Kolory ciepłe to m.in. żółty, pomarańczowy, czerwony oraz ich pochodne. Do chłodnych barw zalicza się z kolei błękity, fiolety i zielenie. Jeśli zatem planujecie urządzić wnętrze w ciepłej kolorystyce, warto postawić na jasne rolety, na przykład beżowe, które dodatkowo sprawią, że wnętrze wyda się bardziej przytulne. Co ważne, biel i szarość to kolory uniwersalne, pasują do obu grup odcieni.

Układ mieszkania

Nie bez znaczenia jest ekspozycja okien. Jeśli mieszkanie jest skierowane na północ lub wschód, wtedy w ciągu dnia promienie słoneczne są mniej intensywne i pomieszczenia się nie przegrzewają. W takim wypadku wystarczającą ochroną będą jasne rolety wewnętrzne. Jeśli natomiast ekspozycja okien jest na południe i zachód, pokoje są narażone na dużą porcję słońca. Wtedy warto postawić na rolety w ciemnych odcieniach, które ochronią domowników przed upałami.

Dodatki we wnętrzu

Wybierając kolor rolet, należy wziąć pod uwagę także to, w jakich odcieniach są dodatki w danym pomieszczeniu. Jeśli lubicie wyraziste kolory, macie zasłony w różnobarwne wzory, intensywny odcień dywanu czy ciemne ściany, rolety nie powinny dominować i być kolejnym mocnym akcentem. Wtedy lepiej zamontować delikatne, jasne rolety, które będą dobrze współgrały i stworzą spójną całość. Jeśli natomiast brakuje Wam wyraźnego elementu w pomieszczeniu, możecie postawić na ciemniejszy kolor rolet, który doda wnętrzu charakteru.

Jeśli szukacie zaufanej i sprawdzonej firmy, która zamontuje dla Was wymarzone rolety do mieszkania lub domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Chętnie pomogą wybrać odpowiedni rodzaj rolet i zaproponują korzystne warunki współpracy.