Rodzaje moskiter stosowane na oknach i drzwiach

moskitiera na drzwi

Ochrona przed komarami, osami czy natrętnymi muchami w okresie wiosenno-letnich upałów to komfort, na który dzięki ofercie sprawdzonych moskitier może pozwolić sobie coraz większa liczba właścicieli domów i mieszkań. Czym kierować się przy wyborze systemu sterowania roletą wewnętrzną?

Jak zbudowana jest moskitiera?

Moskitiera by spełniała swą funkcję ochronną, musi być wykonana z dobrej jakości siatki, której „oczka” nie pozwolą na przedarcie się do środka intruzów wielkości 0,2 mm średnicy. Może być ona założona zarówno jako osłona na drzwi, jak i moskitiera na okno. Poza siatką o określonej wielkości oczkach w skład zestawu wchodzić może rzep lub rama, ewentualnie kaseta, w której chowana jest siatka. Dobór odpowiedniej jakości i systemu mocowania siatki skutecznie pozwoli zapomnieć o problemie intruzów, raz na zawsze.

Jakie są rodzaje moskitier na okno i drzwi?

Najpowszechniej stosowane systemy ochrony przed owadami składają się z siatki i profilu okiennego montowanego przeważnie do ściany, tym samym nie uszkadzają one okien.  Tańszym, ale bywa, że nieco zawodnym sposobem jest zakup zestawu z przyklejaną do wewnętrznej ramy okna siatką na rzep.

Trochę pewniejszym i bezpieczniejszym jest wspomniany system ramkowy, który montowany może być również na zewnętrzną ramę okna, bez konieczności wykonywania otworów w konstrukcji okna, czy w ścianie. Do mocowania wystarczają bowiem montowane na ościeżnicy sprężynowe uchwyty. W mniej zaawansowanych modelach stosowane są rzepy mocowane w ramie okna i magnesy.

Systemy przesuwne na drzwi balkonowe

Coraz większą popularnością odznaczają się moskitiery przesuwne balkonowe i tarasowe, choć w porównaniu z np. moskitierami rolowanymi  te pierwsze zajmują znacznie więcej miejsca i przestrzeni dla poprawnego działania. Moskitiery rolowane są w całości zamykane w kasecie montowanej na zewnątrz ościeżnicy lub we wnęce okiennej. Do jej montażu wymagana jest specjalna prowadnica z uszczelkami szczotkowymi, co ciekawe może być ona rozwijana pionowo, a także poziomo.