Rolety i żaluzje odbijające światło

rolety dzień-noc

Nadchodzący okres wiosenno-letni wiąże się ze zwiększoną ilością światła słonecznego. Jeżeli pracujemy przy komputerze lub jesteśmy wrażliwi na intensywne światło, nadmierne nasłonecznienie pomieszczenia może okazać się dla nas kłopotliwe. Rozwiązaniem jest zastosowanie żaluzji i rolet pokrytych materiałami, które odbijają światło lub odcinają mu dostęp do wnętrza.

Rodzaje rolet i żaluzji przeciwsłonecznych

Istnieje szereg typów rolet odcinających dostęp do światła. Wśród nich wymienić można:

  • rolety typu dzień i nocrolety dzień noc to rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują całkowitego zaciemnienia, a tylko pewien stopień kontroli nasłonecznienia w pomieszczeniu. Ich zaletą jest to, że łączą łatwość obsługi i funkcjonalność z estetycznym wyglądem – ponadto występują w licznych wariantach kolorystycznych.
  • plisy odbijające promienie słoneczne – całkowicie odcinają dostęp światła do wnętrza. Warto nabyć specjalne plisy okienne pokryte tzw. powłoką Perlex, dzięki której w ciepłe miesiące będą one zatrzymywać ciepło i światło, w chłodne zaś – chronić wnętrze przed dostaniem się do środka zimnego powietrza, które nieustannie wychładza szyby okienne. Ten rodzaj osłon jest szczególnie polecany w przypadku okien dachowych ze względu na możliwość nie tylko podnoszenia plis od dołu, ale też odsuwana ich od góry.
  • rolety podgumowane – ten rodzaj rolet zapewnia całkowite zaciemnienie niezależnie od pogody i ilości światła na zewnątrz pomieszczenia. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań tego typu jest tkanina typu Blackout. Co więcej, jest to rozwiązanie praktyczne i atrakcyjne wizualnie zarazem – pokrywający tkaniny materiał odpowiadający za szczelność rolety najczęściej jest bowiem dobrany do niej pod względem kolorystycznym. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest łatwość utrzymania go w czystości – dzięki temu rolety sprawdzą się doskonale również w pomieszczeniach, w których mogą być wystawione na działanie kurzu lub innych zabrudzeń. Pamiętajmy jednak, że tkaniny podgumowane nie mogą być stosowane w oknach wystawionych na wysoki poziom nasłonecznienia ani w oknach dachowych. Jeżeli będą nieustannie wystawione na działanie światła i ciepła, ze względu na charakter tworzywa wykończenia mogą ulec trwałemu zniekształceniu.