W jaki sposób dbać o rolety i żaluzje?

Rolety, zaluzje

Podstawowym zadaniem rolet i żaluzji zewnętrznych jest zapewnienie prywatności i komfortu życia domownikom. Ich zamontowanie umożliwia uzyskanie zaciemnienia pomieszczenia, chroni przed hałasem oraz przed włamaniem.

Mają też wpływ na poprawę bilansu energetycznego budynku. Zamontowane na zewnątrz są stale narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich regularne czyszczenie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie oraz estetyczny wygląd budynku. Jak dbać o żaluzje i rolety zewnętrzne, aby służyły jak najdłużej?

Domowe metody czyszczenia zewnętrznych osłon okiennych

Aby żaluzje czy rolety zewnętrzne prawidłowo pełniły swoją funkcję, należy o nie właściwie zadbać, regularnie je czyszcząc i konserwując. Gromadzący się kurz i pył może doprowadzić do porysowania, a nawet uszkodzenia napędu, co w ostateczności spowoduje nieprawidłowe działanie osłon. Drobne zabrudzenia rolet i żaluzji można spróbować usunąć samodzielnie. Do czyszczenia rolety i żaluzje zewnętrzne powinny zostać całkowicie opuszczone. Aby uniknąć porysowania ich powierzchni, należy używać delikatnych ściereczek lub miękkich szczotek. Żaluzje czyści się wyłącznie na sucho, ustawiając lamele kolejno w obu pozycjach. Do mycia rolet nie można stosować agresywnych środków czyszczących i szorujących – wystarczy woda oraz delikatny środek myjący. Trzeba również pamiętać, że dbanie o żaluzje i rolety nie ogranicza się tylko do pancerza i lamel – istotne są także paski i linki, służące do obsługi sprzętu. 

Pełen profesjonalizm

Czyszczenie żaluzji i rolet nie wydaje się być zajęciem skomplikowanym – zwłaszcza jeśli jest to osłona regulowana manualnie. Jeśli jednak są to urządzenia sterowane automatycznie, lepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się konserwacją rolet. Szczególnie gdy do wyczyszczenia są żaluzje lub rolety wielkogabarytowe. Przed rozpoczęciem mycia systemu ze sterowaniem elektrycznym, konieczne jest wyłączenie prądu. W kolejnym kroku trzeba sprawdzić, czy na pancerzu i lamelach nie ma widocznych uszkodzeń. Pancerz rolety można wyczyścić miękką szmatką oraz ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zarówno żaluzje, jak i rolety zewnętrzne można również wyczyścić myjką ciśnieniową. Rolety zewnętrzne wyposażone są w skrzynkę z rurą nawojową oraz pionowe prowadnice, a gromadzący się w nich brud najlepiej usunąć za pomocą sprężonego powietrza. To także zadanie dla doświadczonych fachowców. Pod żadnym pozorem nie należy używać środków czyszczących na bazie rozpuszczalnika oraz szorstkich czyścików. Systemy sterowane elektrycznie wymagają ponadto corocznego przeglądu i konserwacji automatyki sterującej.